Tim Burton a Johnny Depp

4. února 2008 v 22:07 | Jonny |  Johnny Depp
Dělí je od sebe pět let; vše ostatní je spojuje. Režisér Tim Burton je starší než herec Johnny Depp, letos mu bude padesát, ale oba jsou pořád hračičkové. Navíc si absolutně důvěřují. "O možné riziko se Johnny vždy zajímá až naposled," říká režisér. A herec mu oplácí: "Kdyby Tim řekl, že se mám před kamerou milovat s mravenečníkem, udělám to."
Prvním společným filmem byl roku 1990 Střihoruký Edward. Při výběru herce pro postavu dojemného stvoření s nůžkami na rukou porazil Depp řadu hvězd včetně Toma Cruise, zhubl při natáčení 12 kilo, a byť ve filmu řekl jen 169 slov, zrodil se hit a nominace na Oscara - za masky.
Podruhé se sešli v roce 1994 nad filmem Ed Wood. Jejich půvabná pocta údajně nejhoršímu filmaři všech dob už dva Oscary vyhrála: za masky a výkon Martina Landaua ve vedlejší roli. Mimochodem stála jen 18 milionů dolarů, ale pořád prý vyšla dráž než všechny filmy skutečného Eda Wooda dohromady.
Třetí projekt, hororová Ospalá díra, vybojoval znovu Oscara a zase nepřipadl Burtonovi ani Deppovi. Vyhrála výprava: tvůrci postavili celé dobové městečko i se strašidelným lesem.
Čtvrtý zářez, oscarovou nominaci za kostýmy, si připsala barvitá i lehce děsivá pohádka Karlík a továrna na čokoládu. Depp připomínal Michaela Jacksona a firma Nestlé ráda poskytla statisíce litrů čokolády - vždyť film vydělal skoro půl miliardy dolarů.
I pátým filmem vstoupili na zcela novou půdu: v Mrtvé nevěstě spojili loutky modelované podle herců s prvky komedie, hororu, muzikálu a ponuré dobové romance. Vzešla z toho rázem kultovní podívaná a nominace na Oscara za nejlepší animovaný film.
A konečně šestý projekt, Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street, zamíchal žánrovým rozpětím osobitého tandemu znovu. Asi nejvíc se blíží označení muzikálový krimithriller a Depp coby mstitel s břitvou, jehož oběti končí v masových bocháncích jeho společnice, tu dokonce zpívá. "Vím, že je muzikální, měl hudební skupinu," vysvětluje Burton.
Ovšem Depp tvrdí, že v kapele The Kids hrál na kytaru, ale do mikrofonu nezpíval nikdy déle než tři vteřiny. Přesto to zkusil, ostatně jako vždy pro Burtona. "Kdyby chtěl natočit šest milionů metrů filmu o tom, jak tři měsíce bez mrknutí oka koukám na rozsvícenou žárovku, taky bych neváhal," říkává Depp. "Burton je můj bratr, přítel, kmotr mého syna; je výjimečný a statečný a udělal by pro mě vše stejně jako já pro něho."
A jaký je Depp podle Burtona? "Nejriskantnější nápad ho nejvíc láká. Celou kariéru založil na filmech, které jiní odmítali. Pokaždé udělá, co byste od něj vůbec nečekali, mění vzhled, osobnost a ve Sweeneym Toddovi změnil i svůj hlas tak, že ho nikdo nepozná," slibuje režisér.
Čtou si myšlenky Oba mají rádi "podivínské pohádky", nikoli však komiksy, oba se snaží se neopakovat a podle lidí ze štábu už spolu prakticky nemusí mluvit, protože si vzájemně čtou myšlenky. Navíc je prý s nimi obrovská legrace - což fanoušky jejich filmů vůbec nepřekvapí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama